sadsad x
asdasd
YENİ

NİHAYET - MAYIS 2021 / SAYI 077

DERGİ  Nihayet Dergisi
Barkod Kodu : 9772149036004
17,00 TL
Parapuan
:
340
Not
:
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

50 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞİNİZDE KARGO BEDAVA
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • 77.SAYI - MAYIS 2021

  HANİ DÜNYA TATLISI

  Şekerleme, Şerbet, Baklava

   

  Tatlının, yemekler içinde sanata en çok benzeyeni olduğu söylenir. Baklavadan şerbete, şekerlemeden pastalara şekerli tüm yiyeceklerin mutlulukla da bir ilgisi vardır. Nihayet bu ay “Hani Dünya Tatlısı - Şekerleme, Şerbet, Baklava” başlıklı dosyasıyla tatlıya olan düşkünlüğümüzü, Osmanlı mutfağındaki yerini ve son yıllarda yükselen şeker karşıtlığını masaya yatırıyor.

   

  Dosya, Abdullah Uğur’un “Acıyı Bal Eylemek Yahut Tarihte Şekerler ve Tatlılar” başlıklı yazısıyla açılıyor. Uğur, aşureden helvaya tatlının tarihimizdeki yerini özetliyor.  Ardından Fatih Ergin, “Şerbetim Cânım” başlığı altında Evliya Çelebi’nin “Câna safâ, ruha gıda verir şerbetim cânım” sözlerini hatırlatarak şerbetin bizim için olan önemini anlatıyor. Sümeyye Açıkgöz, göçlerle ülkemize gelen tatlıların hikâyelerini incelerken, sokak lezzetleri uzmanı Salih Seçkin Sevinç ayaküstü tatlı duraklarını ve sokak satıcılarının tatlıyla imtihanını kısa bir söyleşiyle okura aktarıyor. Serra Özel, The Sugar belgeseliyle rafine şekeri nasıl bıraktığını, Merve Akbaş da tatlıyı neden sevmediğini açıklıyor. Ümit Aksoy ise neşe ve keder arasında tatlı algısına odaklanıyor.

   

  Nihayet’in Kayıtlar, Hayat Memat ve Kültür Atlası sayfalarında da okuru birbirinden önemli yazılar bekliyor.
  Ahmet Murat, geçtiğimiz ay başladığı Süleymaniye yazılarına devam ediyor ve  bu defa “Süleymaniye’yi Seyredememek” başlıklı bir yazıyla okuru selamlıyor.

  Mustafa Özel, “Wagner, Nietzsche ve Mehmet Genç” başlıklı yazısıyla Mehmet Genç’in Osmanlı tarihine yaptığı katkılar eşliğinde ekonomide adalet kavramına mercek tutuyor.
  Cihan AktaşAgora filmi üzerinden İskenderiyeli filozof Hypatia’yı anlatıyor.

  Yıldız Kulkul, Tanzanya Zanzibar’da kaldığı dönemde öğrendiği “ubuntu” kavramını irdeliyor.

  Kübra Kuruali Yaşar, OMAR’ın Beşikten Mektebe Mektepten Sefer başlıklı çalışmasını OMAR Müdürü Gönül Paçacı Tunçay’la konuşuyor.

  İsmail Uslu, üçüncü nesil kahvecileri ve kahve tutkusunun altında yatanları aktarıyor.

  Mehmet Ali Akyurt, “Dikensiz Gülün Vaadinin Vaat Ettikleri” başlıklı yazısında hayatımızın aşırı parlak insanları, olayları, imgeleri üzerine odaklanıyor.
  Özgen Felek
  , Amerika’da bazı ailelerin evlerini neden mezarlığa dönüştürdüğünü anlatıyor.

  Mehmet Kökrek, British Museum’un Nijerya’ya iade edeceği Benin Bronzları üzerinden kültürel sömürgeciliği ele alıyor.

  Yunus Emre Tozal, üç fotoğraf üzerinden üç ayrı zamandaki ramazanını okurla paylaşıyor.

  “Evrak-ı perişan arasında” serisine devam eden Necati Tonga ise Sabahattin Ali külliyatına ilavelerde bulunuyor.

  Zeynep Özel, şiiri yasaklayan Babür Şahı Evrengzîb’in şair kızı Zibunnisa Begüm’ün biyografisini şiirleri eşliğinde sunuyor.

  Serap Yaşar, çift başlıklı kartalın simgesel anlamını aktarırken, Ahmet Fatih Andı Frued dizisine modern psike ve büyübozumu bağlamında yaklaşıyor.

  Ayrıca,

  Mustafa Olgun, “Rastlaşmalar” başlığı altında Patani’ye dair fotoğraflı izlenimlerini sunuyor. Sadık Şanlı da Bugüne değin yapılmış Formula-1 temalı en detaylı çalışma olan Formula-1: Hayatta Kalmak İçin adlı mini belgeselini yorumluyor.

   

  Nihayeti Türkiye’nin her yerinde gazete bayileri, seçkin kitabevleri ve zincir mağaza marketlerde bulabilir, www.birliktedagitim.com sitesinden kolayca abone olabilirsiniz.

  Boyutlar(cm)
  :
  11 x 26 x 1
  Teslimat Bilgisi
  :
  Nihayet Dergisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.