sadsad x
asdasd

Nihayet - Ağustos 2022 / Sayı 092

Ketebe Dergi  Nihayet Dergisi Barkod : 9772149036004
24,00 TL
Parapuan :
480
Yazar : Nihayet Dergisi Yayınevi : Ketebe Dergi Sayfa Sayısı : 104 Ebat : 20,5x30 cm Cilt Tipi : Kitap Kağıdı Dil : Türkçe Barkod : 9772149036004
Planlanan Kargoya Teslim : 15.08.2022
Tavsiye Et Fiyat Alarmı
Not :
100 TL ve Üzeri Alışverişlerde KARGO BEDAVA !
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • 92.SAYI -AĞUSTOS 2022

  MESLEKLER

  ESKİMEYEN VE GELMEKTE OLANLAR

  Üniversite yerleştirme sınav sonuçları açıklandı. Milyonlarca genci ve ailesini ilgilendiren bir seçim zamanı geldi çattı. Bu ailelerden, bir istişare ve sağlıklı tartışma ortamını sağlamış olan talihlileri, sınava giren çocuklarının gelecekteki mesleklerini hayal etmeye çalışıyorlar. Daha da talihli olanlar, henüz kuluçka dönemindeki meslekleri hayal ederek bu seçimleri tartışıyorlar. Bir önceki kuşak için geçerli olan mesleki değişim çoğu kez meslekteki tekniğin ve teknolojinin değişimini kapsıyordu. Bugünkü durum, tekniğin dönüşümü ve teknolojide alınan mesafeyle baş etmenin ötesine geçiyor. Birçok örnekte basbayağı teknik aradan çıkarılıyor, teknoloji çöpe dönüşüyor. Nihayet, Ağustos sayısında bu konuyu soğukkanlı bir biçimde masaya yatırıyor. Gerek sosyal bilimlerden ve gerekse fen ve matematik bilimlerinden isimlerle konuyu farklı boyutlarıyla ele almaya çalışıyor.

  Dosya, Ümit Aksoy ve Aleyna Ayan’ın Medeniyet Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Lütfi Sunar’la gerçekleştirdiği söyleşi ile açılıyor. Sunar, meslekler arası geçişin çok olduğunu ve gelecekte mesleklerden daha çok becerileri konuşacağımızı söylüyor. Medeniyet Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Elyesa Koytak “Toplumsal Zamanın Sıkışması: Geçmişin Gölgesinde Meslekler” başlıklı yazısında mesleğin sosyolojisine değiniyor. Ardından İTÜ’de eğitim aldıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan ve şu an pek çok üniversiteye eğitim verip firmalara danışmanlık sunan Prof. Dr. Çetin Kaya Koç ile Merve Akbaş’ın yaptığı röportaj yer alıyor. Prof. Dr. Koç, meslek sahiplerinin kendilerini yapay zekâya entegre etmek zorunda olduğunun altını çiziyor. Selçuk Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Utku Köse“Yapay Zekâ Ve Etik Çerçevesinde Geleceğin Meslekleri” adlı yazısında yapay zekânın etik açıdan insan hayatını zorlaştırabilecek yönlere parmak basıyor. Nihayet Dergi ekibinin farklı sektörlerden isimlere, teknolojiyle birlikte alanlarının dönüşümünü sordukları soru üzerinden gerçekleştirdiği soruşturma bölümünde Eğitimci, Yazar Alparslan Durmuş, Dijital İçerik Üreticisi Adem Metan, Master Şef ve Ziraat Mühendisi Deniz Orhun, Bankacılık ve Ekonomi Uzmanı Melikşah Utku ve Virolog Prof. Dr. Aykut Özdarendeli yer alıyor. Ümit Aksoy, “Tanrım Bana Bir İş Ver Lütfen, Geleceğin Mesleklerine Son Çağrı” başlıklı yazısında yapay zekâ ile kaybettiğimiz insanlığı kaleme alırken, Beyza Karakaya “Kararsızlar İçin Bir Kılavuz: Geleceğin Meslekleri” başlıklı yazısında Black Mirror dizisi üzerinden gelecekte karşımıza çıkabilecek meslekleri tahmin ediyor.

  Nihayet’in Kayıtlar, Hayat Memat ve Kültür Atlası sayfalarında da okuru birbirinden önemli yazılar bekliyor.

  Ahmed Karamuhammed, Suriye’den göçüp İnebolu’da kurduğu Zanaat Çocuk Atölyesi’ni Kübra Kuruali Yaşar’a anlatıyor.

  Cihan Aktaş, efsanelerimizin roman diliyle yeniden yorumunun önemine değiniyor.

  Senanur Söyleyici, Rapunzel, Çirkin Ördek Yavrusu gibi masallar içerisinde yer alan ötekileştirici unsurları eleştiriyor.

  “Evrak-ı Perişan Arasında” serisine devam eden Necati Tonga ise Enis Tahsin Til’in Akşam Gazetesi’nde yayımladığı yazılardan birini okurla buluşturuyor.

  İlker Aslan ise Türk edebiyatında intihar ve aşk ilişkisine üç örnek üzerinden incelediği yazı dizisinde Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Huzur romanından devam ediyor.

  Oyuncu, yönetmen ve çocuk edebiyatı yazarı olan Görkem Yeltan’ın Latife Beyza Turgut’a verdiği röportajda kendi serüvenini anlatırken, Mustafa Olgun da “Rastlaşmalar” başlığı altında Nijer’e dair fotoğraflı izlenimlerini sunuyor.

  Nihayet’i Türkiye’nin her yerinde gazete bayileri, seçkin kitabevleri ve zincir mağaza marketlerde bulabilir, www.birliktedagitim.com sitesinden kolayca abone olabilirsiniz.

   

Editör Tavsiyesi Tümünü Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.