sadsad x
asdasd

Cins - Mayıs 2022/ Sayı 080

Ketebe Dergi  Cins Dergisi Barkod : 9772149818006
19,00 TL
Parapuan :
380
Yazar : Cins Dergisi Yayınevi : Ketebe Dergi Ebat : 21x35 cm Cilt Tipi : Kitap Kağıdı Dil : Türkçe Barkod : 9772149818006
Planlanan Kargoya Teslim : 07.07.2022
Tavsiye Et Fiyat Alarmı
Not :
100 TL ve Üzeri Alışverişlerde KARGO BEDAVA !
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • 80. SAYI - MAYIS 2022

  “Küllerimden Doğayım Diyorum / Su Döküyor Bizimkiler” dizeleriyle 80. sayısı yayımlanan Cins, Mayıs ayıyla bayramı ve baharı selamlıyor!

  Önceki sayılarıyla öfkeyi ve aşkı anlamaya çalışan Cins, yeni sayısıyla ele aldığı “yeniden başlamak” temasıyla belki de bir üçgeni tamamlamış oluyor. Yeniden başlamak çünkü öfkenin ve aşkın hem edebiyatta hem hayatta hem de tarihte adeta bir önsözü gibidir. Yeniden başlamaya cesareti olmayanın ne aşkı vardır ne de öfkesi. İşte Cins bu düşünceyle kendini “yeniden başlama”nın ne anlama geldiğini dert ediniyor. Haşim Şahin, Rıdvan Tulum ve Samed Karataş Cins’in derdine yoldaş oluyor bu sayıda.

  Dosya kapsamında Haşim Şahin ile Türk tarihinin belki de en önemli yeniden başlama hadisesi/dönemi/kırılma noktası 13. yüzyıla eğiliyor Cins. Eray Sarıçam’ın Haşim Şahin ile yaptığı söyleşi, 13. yüzyılın Türk kültür hayatı için adeta bir zirve olduğu tespitini sunuyor okurlarına.  Rıdvan Tulum dosya kapsamında yeniden başlamanın insanlığın en büyük ezberi olduğunu ve yeniden başlamak için önce bu ezberin yıkılmasını söylüyor. Samed Karataş ise, yeniden başlamaya farklı bir pencereden, geçtiğimiz günlerde vefat eden şair Bülent Parlak üzerinden bakıyor. Bir şairin vefatı, tüm poetik kavgaların ötesinde hepimizi eşitleyen ve yeniden başlamamıza vesile olan bir hadisedir.

   

   

   

  BAŞLAMA VURUŞU 

  Cins’in sevilen bölümü Başlama Vuruşu’nun bu ayki konuğu Enis Akın. Öpünce Geçmez, Hiç Ama Birini, Taş ve Müjgan gibi kitapların şairi Enis Akın, bir şiire nereden girileceğini ve nasıl örüleceğini anlatabilmek için okurları Edebiyat Dostları yıllarına götürüyor: “Aydınlık şiirler hoşluk peşindedir, karanlık şiirse kendine bağımlı eder.”

  1. ALİ URAL İLE SÖYLEŞİ

   

  Türk şiirinin ve dergicilik hayatımızın önde gelen isimlerinden A. Ali Ural ile yapılan söyleşi Cins mayıs sayısının ikinci söyleşisi. A. Ali Ural ile son şiir kitabı Rüzgâra Sarılı Kâğıt özelinde Türk şiirinin güncel meselelerini konuştuk.

   

  “BÜLENT ABARTMA ÖLÜMÜ…”

   

  Güven Adıgüzel, Nisan ayında kaybettiğimiz şair Bülent Parlak’ın ardından 20 yılı aşkın dostluklarının bir hülasası olarak, “çık gel biraz” diyor. İnsan, sevdiğini son kez anlatamasa da bazen umutsuzlukla ama çoğu kez umut ve heyecanla geçen bir dostluğun ardından, “insan gitmekten yapılmıştır, sevenler elbette kavuşur” diyor Güven Adıgüzel.

  MEZOPOTAMYA: ANTİK ORTA DOĞU

  Muhammed Yazıcı, Cins’in 80. sayısında insanlık tarihinin en eski yerleşim ve medeniyet coğrafyalarından Mezopotamya’yı, dini inançlar ve bu inançların günlük hayata etkisi üzerinden ele alıyor. Yazıcı’nın yorumları İslam tarihini anlamamız için de önemli veriler sunuyor.

   

  YENİ DÖNEMİNDE CİNS’İN MAYIS SAYISI KADROSU

  Güven Adıgüzel, Ömer Erdem, Enis Akın, Haşim Şahin, A. Ali Ural, Turgay Anar, Güray Süngü, Savaş Ş. Barkçin, Musa Yaşaroğlu, Yusuf Genç, İsmail Kılıçarslan, Halil Solak, Cahit Yıldız, Dilara Ayşe Akdeniz, Paul Albert Andre Ballanfat, Muhammed Yazıcı, Samed Karataş, Betül Durdu, Eray Sarıçam, Rıdvan Tulum, Mustafa Çiftci, Ahmet Melih Karauğuz, Hasan Aycın, Mustafa Ulusoy Cins ’in 2022 Mayıs sayısı yazarları.


Editör Tavsiyesi Tümünü Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.