sadsad x
asdasd

Derin Tarih -Temmuz 2022 / Sayı 124

Ketebe Dergi  Derin Tarih Dergisi Barkod : 4348721050124
30,00 TL
Parapuan :
600
Yazar : Derin Tarih Dergisi Yayınevi : Ketebe Dergi Ebat : 21x27,5 cm Cilt Tipi : Kitap Kağıdı Dil : Türkçe Barkod : 4348721050124
Planlanan Teslimat : 20.07.2024
Tavsiye Et Fiyat Alarmı
Not :
750 TL ve Üzeri Alışverişlerde KARGO BEDAVA !
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Öneri Kutusu
 • 124.SAYI - TEMMUZ 2022

  Akdeniz’de Stratejik Üs: Kıbrıs

  Kıbrıs, Müslüman Türkler için Akdeniz’de önemli bir ada olmaktan çok daha fazlasıydı. Burası sadece Sahâbe-i Kirâmın ve daha birçok İslâm askerinin asırlar boyu cihad uğrunda canlarını feda ettikleri bir toprak parçası değildi. İstanbul’u fethetmek için kurulan bir üs, hac yolunun muhafızı, kısacası Akdeniz’i ve sahil şehirlerini elinde tutan bir kancaydı. Derin Tarih olarak, bu sayımızı Kıbrıs’a ayırmamızın sebebi, temmuz ayında Kıbrıs’la ilgili iki önemli yıl dönümünün bulunması: 1570’teki Osmanlılarca fethi ve 1974’teki Barış Harekâtı. Kıbrıs’ımızı tekrar hatırlamak ve hatırlatmak adına, adanın yüzyıllar içinde yaşadığı serüvenleri konu edinen birbirinden kıymetli yazılarla zenginleştirdiğimiz dosyamızı okurlarımız dikkatine sunuyoruz.

  “Akdeniz’de Stratejik Üs: Kıbrıs” dosya konusunda ilk olarak Prof. Dr. Adnan Demircan ilk İslâm seferleri ile adanın İslâmlaşma serüvenini kaleme alırken Dr. Ergun Üstün Bizans’tan Haçlılara, Tapınakçılardan Venediklilere adanın altı asırlık tarihine değindi. Tarihçi Samet Tınas adanın Osmanlı hâkimiyetine girişini yazarken Tarihçi Muhammed Mahmut Bakır Lozan Antlaşması’nda Kıbrıs Adası’nın İngiltere’ye verilmesini anlattı. Eski Devlet Bakanı Hasan Aksay, döneminde gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekâtını bizlere anlatırken harekâta gazeteci olarak katılan Gazeteci-Yazar Avni Özgürel, çıkarma gemisindeki hatıralarını kaleme aldı. Son olarak Mirza Mahmut Demir, EOKA’nın kuruluş hikâyesini ilk defa EGM arşivinden yayınladığı belgelerle satırlara taşıdı.

  “Akdeniz’de Stratejik Üs: Kıbrıs” dosyası haricinde ise Prof. Dr. İsmail Kara, Tarihçi-Yazar Dursun Gürlek, Prof. Dr. Hasan Basri Öcalan, Dr. Rıza Kurtuluş, Tarihçi-Yazar H. Yıldırım Ağanoğlu, Araştırmacı-Yazar Şerife Eroğlu Memiş, Tarihçi-Yazar Arif Emre Gündüz, Prof. Dr. İsmail Taşpınar, Prof. Dr. Mustafa Alican, Araştırmacı-Yazar Fatma Türk Toksoy, Araştırmacı-Yazar Yusuf Sami Kamadan, Araştırmacı-Yazar Beytullah İmzaoğlu, Tarihçi-Yazar Kazım Kazımov, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal, Tarihçi-Yazar Hüseyin Yürük, Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Deniz Çıkılı, Oktay Türkoğlu, Hüdayi Şirinli, Yazar, Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder ve Munise Şimşek gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

  Derin Tarih ek kitap olarak bu ay, Prof. Dr. İsmail Güleç’in hazırladığı Kıbrıs Gezi Rehberi kitabını bütün okurlarına armağan ediyor.

  Tarih okuyan şaşırmaz.

Editör Tavsiyesi Tümünü Gör
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.